Artykuł sponsorowany
W jaki sposób rozliczają się poszczególne rodzaje spółek?

Rozliczenia spółek mogą wydawać się skomplikowane dla przedsiębiorców. W Polsce istnieje wiele form prawnych działalności, z każdą wiążącą się innymi obowiązkami wobec organów skarbowych. Warto poznać zasady oraz różnice między nimi, aby uniknąć błędów w rozliczeniach. W artykule omówione zostaną rozliczenia spółki z o. o. , komandytowej, akcyjnej oraz jawnej, a na końcu porównane będą różne formy prawne pod kątem tych kwestii.
Przeczytaj również: Podstawy prowadzenia ksiąg handlowych – przewodnik dla początkujących
Rozliczenia spółki z o. o.
Rozliczenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) są kluczowe dla jej funkcjonowania. W Łodzi oraz innych miastach obowiązują zasady dotyczące rozliczeń spółek zoo – zarówno podatkowych , jak i sprawozdawczych. Tego typu jednostka płaci podatek dochodowy (CIT) w wysokości 19%, z możliwością 9% dla małych podatników. Musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT, wystawiać faktury oraz składać deklaracje VAT. Sprawozdania finansowe należy złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz Urzędu Skarbowego, a ich nieprawidłowe przygotowanie może prowadzić do konsekwencji prawnych.
Rachunki wspólnego przedsięwzięcia opierają się na różnym podziale odpowiedzialności pomiędzy partnerami zarządzającymi (komplementariuszami) a inwestorami (komandytariuszami). Komplementariusze odpowiadają za prowadzenie spraw i mają nieograniczoną odpowiedzialność, natomiast komandytariusze odpowiadają tylko do wysokości wniesionego wkładu. Spółka komandytowa podlega opodatkowaniu jak osoby fizyczne, a wspólnicy rozliczają się indywidualnie. Może być czynnym podatnikiem VAT, co wiąże się z wystawianiem faktur i składaniem deklaracji. Sprawozdania finansowe muszą być składane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Urzędu Skarbowego, ale wymogi są mniej rygorystyczne niż dla jednostek kapitałowych.
Rozliczenia spółki akcyjnej
Rozliczenia spółki akcyjnej mają swoją specyfikę. Jako osoba prawna, płaci ona CIT w wysokości 19% i nie ma możliwości korzystania z małego CIT-u. Może posiadać status aktywnego podatnika VAT, co wiąże się z koniecznością wystawiania faktur oraz sporządzania deklaracji podatkowych. Musi także przygotowywać sprawozdania finansowe oraz raporty do Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędu Skarbowego. Zysk netto może być przeznaczony na dywidendy, które są opodatkowane PIT na poziomie 19%. Obowiązki sprawozdawcze są bardziej rygorystyczne niż w innych formach działalności.
Charakterystyka rozliczeń w ramach spółki jawnej wykazuje swoje szczególne właściwości. Wspólnicy odpowiadają za długi firmy solidarnie i nieograniczenie. Dochody przypisywane są proporcjonalnie do udziałów i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Taki podmiot ma możliwość pełnienia roli aktywnego podatnika VAT, co oznacza konieczność wystawiania faktur oraz sporządzania i przekazywania odpowiednich deklaracji podatkowych. Nie ma obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych, ale musi prowadzić księgi rachunkowe. Wspólnicy mogą ustalać sposób podziału odpowiedzialności; w przypadku braku porozumienia każdy działa samodzielnie.